Filtr podnětů



Světelná signalizace

Seřadit podle počtu hlasů
Nefunkčnost časové zastávky pro autobus
Zaslaný

Nefunkčnost časové zastávky pro autobus
Francouzská, Praha 2

Kategorie: Světelná signalizace
Zasláno: 19. 03. 2015

Poblíž křižovatky ulic Jana Masaryka Francouzská a Budečská je zřízena 'časová zastávka' Jana Masaryka. Zastavují zde tramvaje 22, 4 a autobus 135. Časová zastávka by měla umožnit bezproblémový nástup a výstup z prostředků MHD a zároveň možnost čekání na chodníku třeba i pod stříškou. Idea nádherná, ale v tomto konkrétním provedení bezpečně nefunkční. Z ostrůvku více jak 60m dlouhého není vyznačen jediný přechod. Ten je až za křižovatkou cca 50m. Na zastávce často dochází k nebezpečným situacím, kdy autobus vjede do zastávky a nezafunguje elektronická signalizace a auta dále projíždějí. Což jsem vypozoroval, že se již tolik nestává s nasazením kloubových autobusů. Stává se ale situace, že autobus vjede do zastávky, nastaví se červená na vjezd, ale díky situaci za křižovatkou (situace se nejčastěji objevuje směrem z centra) vyvolanou odbočujícím vozidlem vlevo do Budečské nebo vpravo do ulice Jana Masaryka vozidla projíždějí celou dobu trvání zastávkování autobusu. Situace se ještě často komplikuje s odstaveným vozidlem na chodníku v místě zastávky. V okolí je několik základních škol v ulici Sázavská a Jana Masaryka, jejichž děti hromadnou dopravu denně využívají. Jednoduchým řešením by bylo vydat pokyn řidičům autobusů, že vjet do zastávky mohou, až je zastávka prázdná, vjezd je zablokován signalizací a zároveň prázdná od jiných aut vyznačit přechody pro chodce. Je kolikrát komické, kdy Městská policie hlídá prázdný přechod pro chodce Francouzská Sázavská a zároveň děti přebíhají „chytrou zastávku“ mezi auty. Na zastávce také chybí možnost rozumného přejití mezi směry tzn. Ten kdo přijede směrem do centra nepřejde do ulice Jana Masaryka přes vyznačený přechod. Na zastávce dochází k situacím, kdy do autobusu za celu dobu jeho stání nejde nastoupit a je třeba čekat na další spoj. Čekání na ostrůvku taktéž není nijak příjemné v těsné blízkosti projíždějících aut a za občasného rychlého projetí vozidla po kolejích.

Neviditelné SSZ, zakryté lávkou pro pěší v Opatovské ulici
Zaslaný

Neviditelné SSZ, zakryté lávkou pro pěší v Opatovské ulici
Opatovská, Praha 11

Kategorie: Světelná signalizace
Zasláno: 07. 03. 2015

V ul. Opatovská u metra Háje, lávka pro pěší zakrývá SSZ umístěné na výložníku. Řešením by bylo umístit je níže, minimálně na úroveň světlé výšky lávky .

Nebezpečné časování semaforu na křižovatce Evropská x Kolejní
Zaslaný

Nebezpečné časování semaforu na křižovatce Evropská x Kolejní
Kolejní, Praha 6

Kategorie: Světelná signalizace
Zasláno: 16. 02. 2015

Křižovatky Evropská x Kolejní (podobně též Evropská x Gymnasijní) vnímáme (ještě s řadou dalších rodičů) jako velice nebezpečné. Přechod překonává celou šíři ulice, tedy 2+2 jízdní pruhy a tramvajové koleje, což podle aktuálních předpisů již není přípustné. Navíc auta vjíždějící na Evropskou z těchto ulic mají zelenou zároveň s chodci nebo ještě dříve. V poslední části přechodu, za tramvajovým pásem, pak auta přijíždějí chodcům do zad. Řidiči si často nevšimnou nebo nepochopí oranžového blikajícího panáčka, upozorňujícího na tuto skutečnost, a chodcům nedají přednost při vstupu z tramvajového pásu. Nezřídka se nám dospělým stalo, že jsme byli auty ohroženi. Pro děti, které se spoléhají na to, že přecházejí na zelenou a nemůže se jim tak nic stát, je to velice nebezpečné! Řešení by dle mého názoru bylo poměrně snadné. Stačilo by, kdyby se správně načasovaly semafory. Poskytnout na přechod Evropské dostatek času a zelenou pro auta vjíždějící na Evropskou z Gymnazijní a Kolejní o pár vteřin pozdržet tak, aby ji auta dostala až v okamžiku, kdy budou chodci bezpečně na chodníku. Na křižovatce s Gymnazijní byl sice v minulých letech přechod rozdělen na dva úseky se samostatnými semafory, ale když chodec překoná první úsek a zastaví se na červené před vstupem do druhého silničního pásu, octne se na úzkém, nechráněném ostrůvku mezi kolejemi a silnicí. To také není bezpečné místo pro čekání na další zelenou. Na přiložené fotografii je vidět celá délka přechodu, na kterém svítí zelená. Chodci z druhé strany teprve přicházejí k tramvajovému pásu, zatímco první auto z Kolejní ulice ve velké rychlosti již křižuje poslední třetinu zebry...

Nastavení semaforu na Malešickém náměstí
Vyřešený

Nastavení semaforu na Malešickém náměstí
Malešické nám., Praha 10

Kategorie: Světelná signalizace
Zasláno: 09. 02. 2015

Před několika měsíci proběhla Malešickém náměstí instalace semaforu. Očekávané pozitivní změny však vystřídalo zklamání. Semafor je nastaven zvláštním způsobem. Po stisknutí tlačítka pro chodce, je třeba vyčkat až přejedou všechna vozidla a teprve poté pustí semafor chodce na přechod. Při hustém provozu, který je v tomto místě prakticky po celý den, musí chodec čekat mnoho minut, než se objeví zelená. Kýžený efekt bezpečnějšího a rychlejšího zdolání přechodu se nedostavil, ba naopak. Mnoho lidí přebíhá na červenou. Může mi, prosím, někdo kompetentní vysvětlit proč je semafor takto nastaven?

Nebezpečně nastavený semafor v Podbabské
Zaslaný

Nebezpečně nastavený semafor v Podbabské
Podbabská, Praha 6

Kategorie: Světelná signalizace
Zasláno: 05. 02. 2015

Semafory na přechodu Podbabské od vlakové a autobusové zastávky k tramvajové točně jsou nevhodně nastavené. Při přecházení směrem ke točně se rozsvítí zelená pro přecházení vzdálenějšího pruhu (do Dejvic), ale pro bližší pruh (z Dejvic) pro chodce zůstane poměrně dlouho červená, navíc auta přijíždějící z Dejvic mají stále zelenou a přes přechod projíždějí velmi rychle. Obávám se, že je jen otázkou času, než někdo zareaguje automaticky na 'vzdálenější' zelenou a vejde rovnou pod auto.

Bezpečnost chodců na křižovatce Na Ohradě v Praze 3
Zaslaný

Bezpečnost chodců na křižovatce Na Ohradě v Praze 3
Jana Želivského, Praha 3

Kategorie: Světelná signalizace
Zasláno: 04. 01. 2015

Chtěl bych tímto upozornit na dlouhodobě neuspokojivý stav bezpečnosti chodců na křižovatce Ohrada v Praze 3 (křižovatka ulic Jana Želivského a Koněvova). Pravidelně zde dochází k tomu, že zejména vozidla odbočující vpravo z ulice Koněvova do ulice Jana Želivského ohrožují chodce přecházející „na zelenou“ po přechodu pro chodce směrem k hotelu Vítkov. Jádrem problému je nesmyslné a nebezpečné časování světelné signalizace v kombinaci s obecně velmi hustým provoz vozidel i chodců na této křižovatce. Více viz: http://e-petice.cz/ohrada

Tramvajová zastávka Čechův most
Zaslaný

Tramvajová zastávka Čechův most
nábř. Edvarda Beneše, Praha 1

Kategorie: Světelná signalizace
Zasláno: 12. 12. 2014

Zastávka Čechův most ve směru Malostranská je v poslední době velmi nebezpečná, Semafor na blízké křižovatce je tak nešťastně seřízen, že velmi často tramvaj otevírá v zastávce dveře ve chvíli, kdy je na semaforu ve stejném směru pro auta zelená, což si řidiči aut vysvětlují tak, že můžou jet. Cestující, kteří by chtěli vystoupit z tramvaje, riskují přejetí autem (které zde pár centimetrů od tramvaje jezdí běžně padesátkou), takže v mnoha případech z tramvaje ani není možné vystoupit. Situace bývá tak zjevně nebezpečná, že nechápu, jak takové řešení tramvajové zastávky může ještě v dnešní době existovat.

Nesvítící světla přechod Opletalova
Zaslaný

Nesvítící světla přechod Opletalova
Opletalova, Praha 1

Kategorie: Světelná signalizace
Zasláno: 06. 10. 2014

V Opletalově ulici, nad přechodem pro chodce nesvítí výstražná oranžová světla. Stav trvá už řadu měsíců.

Nepřívětivá křižovatka pro chodce
Zaslaný

Nepřívětivá křižovatka pro chodce
Antala Staška, Praha 4

Kategorie: Světelná signalizace
Zasláno: 28. 09. 2014

Mluvím hlavně o přechodu přes ulici Antala Staška. Pro chodce svítí velmi dlouho červená, i když nic nejede. Po rozsvícení zelené se navíc vyřítí auta z ulice Budějovická (hlavně ze severního směru), což je pro chodce velmi nepříjemné. Nerozumím také tomu, proč je tato křižovatka funkční po celou noc při minimálním provozu, když by klidně mohla blikat oranžová.

Krátká zelená na přechodu u zast. Biskupcova
Vyřešený

Krátká zelená na přechodu u zast. Biskupcova
Jana Želivského, Praha 3

Kategorie: Světelná signalizace
Zasláno: 22. 09. 2014

Dobrý den. Po delší rekonstrukci křižovatky ulic Želivského a Jeseniova, která byla pravděpodobně vedena i snahou zlepšit bezpečnost křižovatky (zrušené odbočení aut vlevo ze Želivského do Jeseniovy) byly dne 18. 9. 2014 znovu zprovozněny semafory na přechodu pro chodce u zastávky tram. Biskupcova. Oproti stavu před rekonstrukcí je nyní trvání zelené nastaveno tak krátce, že i rychle jdoucí (poloběžící) chodec nemá šanci na jednu zelenou přejít celou ul. Želivského a uvízne na jednom z ostrůvků u tramvajových zastávek u dalšího semaforu, tedy na místě, cca 1,5 metru širokém, kde z jedné strany jezdí tramvaje a ze strany druhé rychle jedoucí auta (mnohdy kamiony) ve dvou pruzích. Většinou je tam lidí víc (vč. dětí a kočárků) a je to teď mnohem nebezpečnější než před rekonstrukcí. Žádám o nápravu tohoto nesmyslu.

Semafor proti chodcům v Karmelitské
Vyřešený

Semafor proti chodcům v Karmelitské
Karmelitská, Praha 1

Kategorie: Světelná signalizace
Zasláno: 14. 08. 2014

Semafor v Karmelitské před tramvajovou zastávkou ve směru z centra má velmi zvláštní chování: 1. do zastávky přijede tramvaj ve směru k Újezdu 2. za tramvají automaticky a okamžitě padne červená pro auta (která stejně nikam nemůžou, stojí jim v cestě ta tramvaj), ale 3. v opačném směru (k Malostranskému náměstí) zůstává pro auta zelená, a tudíž chodci mají červenou. Pokud si chodci mezi příjezdem a odjezdem tramvaje stisknou tlačítko pro přecházení, dostane se jim po odhlášení tramvaje krátkého volna; ve všech ostatních případech je tlačítko přecházení zjevně zařadí do cyklu o minimální délce přes 1 minutu. V praxi to vypadá tak, že si chodci (což jsou v tomto místě povětšinou turisté) stisknou tlačítko, čekají, čekají, čekají, a nic se neděje; v tom horším případě navíc během čekání vidí, že auta stojí na červenou (od MN), a chodci rovněž. V obou případech to vede k chování, kdy se chodci do vozovky vrhají na červenou, což je nežádoucí. Situace, kdy má volno pouze směr od Újezda, je obzvláště nebezpečná - chodci vidí zastavenou kolonu od MN a mají tendenci předpokládat, že zastaví oba směry (viz obrázek - auto vpravo má červenou, chodec má červenou, jen směr k MN má volno). Vzhledem k provozu v ulici tvrdím, že častější volno pro chodce by přispělo ke zvýšení bezpečnosti dopravy na tomto místě, aniž by zároveň omezilo plynulost dopravy: pokud už tu je kolona, několikavteřinové čekání na přechodu ji neovlivní; při plynulém provozu není hustota dopravy taková, aby bylo nutné mít interval jako na magistrále. Navíc: hned následující semafor (u MŠMT) zařazuje fázi pro chodce téměř okamžitě po stisknutí tlačítka, byť ho využívá výrazně méně chodců; proč tak zásadní rozdíl v chování na 100 metrech? Navrhovaná opatření: - ve fázi 'tramvaj v zastávce' zařadit volno pro chodce (pochopitelně s červenou v kolizních směrech) a/nebo - zkrátit minimální délku fáze volna pro vozidla tak, aby chodci nepřecházeli na červenou z frustrace, když se v rozumné době nedočkají odezvy

Interval semaforu pro chodce pres tram. koleje Chaplinovo nam.
Zaslaný

Interval semaforu pro chodce pres tram. koleje Chaplinovo nam.
Lamačova, Praha 5

Kategorie: Světelná signalizace
Zasláno: 14. 08. 2014

Semafor pro chodce pres tramvajove koleje u zastavky tram na Chaplinovo namesti je sice velmi potrebny (tramvaje tam vyjizdi z tunelu ze zatacky), ale jeho serizeni na prilis dlouhe cekani je nelogicke a nikdo tim padem na zelenou neceka. Vystoupim pri prijezdu z mesta z tramvaje, ihned jdu zmacknout tlacitko pro chodce, lide stale jeste nastupuji do tramvaje, takze pripraveni chodci by uz davno stihli prejit. Ale na semaforu pro chodce stale sviti cervena. Prijede mnohdy dalsi tramvaj z mesta, chodci maji stale cervenou a az po odjeti druhe tramvaje dostanou chodci zelenou. Nikdo tam tedy ve finale na zelenou neceka a lide casto skacou doslova pod tramvaje prijizdejici z tunelu od Polikliniky Barrandov. Pritom by stihly klidne prejit dve varky chodcu na zelenou, kdyby tedy naskocila. Je mozne nejak seridit, aby semafor daval smysl? Dekuji.

Zrušit tlačítko pro chodce na Milady Horákové
Zaslaný

Zrušit tlačítko pro chodce na Milady Horákové
Letenské nám., Praha 7

Kategorie: Světelná signalizace
Zasláno: 24. 07. 2014

Bydlím od letošního roku v Bubenči a chodím denně přes přechod od Letenského náměstí do Ovenecké. Je tam stejný problém jako na několika místech v Praze: dlouhý interval a k tomu tlačitko pro chodce. Krátký interval znamená, že když tam půl minuty čekáte a například Vám zazvoní telefon nebo vám cokoli jiného odvede na 2 sekundy pozornost, může se stát, že zmeškáte zelenou. Tlačítko naopak znamená, že když nezmáčknete, stojíte tam ještě déle. To je problém, když jdete z nákupu a máte plné ruce (a pochopitelně nechcete zrovna odložit nákup na špinavý chodník), anebo pro staré lidi (byl jsem 2x u toho, když stará paní čekala v letním vedru (vic než 30 stupňů), protože v jedné ruce měla nákup a v druhé hůl, o kterou se opírala. Staří lidé samozřejme hůl pustit nemohou a nákup odložit a poté zvednout je pro ně problém. Tlačítka pro chodce, které bez aktivace drasticky prodlouží intervaly, jsou naprosto nedomyšlené, protože se prostě často stává, že nemáte volnou ruku. Co například má dělat rodič s taškou v jedné ruce a malým dítětem v druhé, nebo v náruči, nebo s kočárem?

Semafory na Praze 5 (a nejen tam)
Zaslaný

Semafory na Praze 5 (a nejen tam)
Hořejší nábř., Praha 5

Kategorie: Světelná signalizace
Zasláno: 02. 05. 2014

Naprosto zbytečná tlačítka pro chodce na semaforech, na semaforu čeká chodec úplně stejně nezávisle na tom, zda tlačítko stiskne či ne (někdy mám pocit, že ta tlačítka nejsou ani zapnutá ani funkční)...a čeká dlouho. Příklady míst, kde to takhle (ne)funguje: -semafor na Hořejším nábřeží (u ulice Na Bělidle) -semafor na Smíchově na výjezdu z Jiráskova mostu -semafor na náměstí Kinských Takže proč tam ta tlačítka instalovat, když jsou k ničemu? Zbytečné plýtvání...nebo skvělý kšeft pro toho, kdo to tam instaluje.

Pozdě naskakující zelená pro chodce na křiž. Evropská/Kolejní
Zaslaný

Pozdě naskakující zelená pro chodce na křiž. Evropská/Kolejní
Kolejní, Praha 6

Kategorie: Světelná signalizace
Zasláno: 28. 04. 2014

Dobrý den, problém je na Evropské v Dejvicích u zastávky tramvaje Thákurova. Když autům naskočí červená, velmi dlouho poté trvá, než naskočí zelená pro chodce. Je to matoucí.