Portál Chodci sobě se staly inspirací pro Univerzitu Palackého a ta zahájila 16. ledna ve spolupráci s olomouckým magistrátem provoz svého portálu Chodím Olomoucí. Po Praze tak získává webový portál, s jehož pomocí mohou občané přispívat ke zvýšení komfortu i bezpečnosti chodců při cestování městem, i Olomouc.
Portál má podobně jako jeho pražské dvojče upozorňovat na potíže, s nimiž se lidé setkávají na svých pěších cestách. Každý tak prostřednictvím webových stránek může upozornit odpovědné orgány na různé problémy, které jako chodec zaznamená, nebo podat návrh na zlepšení. Podle Matúše Šuchy, vedoucího katedry psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého a iniciátora olomouckého portálu, velice záleží na tom, aby se občané mohli zapojit do veřejného dění. Jako uživatelé komunikací tak můžou upozorňovat magistrát na problematické oblasti dopravy ve městě a sledovat, jak bylo s jejich podněty naloženo. Smyslem portálu je tedy hlavně zjednodušit „komunikační kanály“ mezi občany a těmi, kdo je zastupují a zodpovídají za kvalitu života ve městě. Nový portál uvítal i náměstek olomouckého primátora Aleš Jakubec, který věří, že i tato aktivita může přispět k naplnění cílů plánu udržitelné městské mobility, tedy mimo jiné i ke snížení podílu individuální automobilové dopravy.
V jednoduchém formuláři stačí – podobně jako na Chodcích sobě – nahrát fotografii problematického místa spolu s lokalizací na mapě a popsat, oč jde. Portál nahlášené podněty zobrazí a provozovatel je odešle na sjednané kontaktní místo na magistrátu (v Praze ve většině případů na městských částech). Občané pak mohou sledovat, jak jejich problémy odpovědná místa řeší a magistrát, resp. městské části zase získávají představu, která místa jsou pro chodce složitá.
Chodci sobě mají za sebou k dnešnímu datu 400 vyřešených podnětů nejrůznějšího druhu, včetně rekonstrukcí nebezpečných křižovatek či tramvajových zastávek. Univerzitě Palackého zprostředkovala organizace Pražské matky, provozovatel portálu, podlicenční smlouvu k využití redakčního systému a metodickou podporu. Zajímavá je okolnost, za níž se olomoučtí o portále pro chodce dozvěděli: byl to jeden z letáčků, které Pražské matky umístily v pražských tramvajích loni v zimě v rámci své osvětové kampaně. „Chodcům v Olomouci přejeme hodně úspěchů, těší nás, že hlasů ve prospěch pěších v Česku přibývá,“ raduje se administrátorka pražského webu Eva Šuchmanová. Věřme tedy, že olomoucký portál nebude poslední.
Jarmila Johnová