Přechod pro chodce zastávka Hostivařská - Praha 15
Tramvajová zastávka Hostivařská na Praze 15 má sice přechod pro chodce z jedné strany, ale bohužel je to strana s podstatně menším pohybem chodců (ze strany vlevo na fotografii je autobusová zastávka a zároveň i celá rezidenční oblast okolo Hostivařské přehrady). Velmi často jsou tak vidět chodci, kteří nebezpečně přebíhají přes frekventovanou Švehlovu ulici. Obzvlášť u cestujících do centra, je to pochopitelné, protože si ušetří zhruba 150 metrů chůze. Řešením by bylo osazení dopravní značky přechod pro chodce a nakreslení 'zebry', vliv na plynulost dopravy by byl z mého pohledu minimální, zvýšení bezpečnosti pro chodce naopak významné. Zastávka má dokonce i něco jako 'přípravu na přechod' jen bohužel není dotažený do značení. Děkuji za prověření podnětu ke zlepšení.
Zaslal: David Matyáš, 21.05.2024 v 16:25

Švehlova, Praha 15
Aktualizace podnětu
10.06.2024
Ing. Monika Vochozková - specialistka silničního správního úřadu HMP přidal následující aktualizace podnětu:
Dobrý den,
vyznačit vodorovnou značku „přechod pro chodce“ na druhé straně zastávky tramvaje Hostivařská není možné z hlediska zajištění bezpečnosti chodců, neboť přechod pro chodce by musel být vyznačen přes 2 jízdní pruhy v každém směru jízdy.
Stávající přechod pro chodce je řízen světelným signalizačním zařízením, je tedy pro chodce bezpečný a chodci by jej měli využívat ve svém vlastním zájmu, třebaže ujdou o několik metrů více.
S pozdravem
Ing. Monika Vochozková
specialistka silničního správního úřadu
HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor pozemních komunikací a drah
Oddělení silničního správního úřadu
Jungmannova 35/29, 11000 Praha 1
Komunikace o řešení podnětu
Podnět byl odeslán. Poté, co obdržíme odpověď od příslušné městské části nebo jiné odpovědné instituce, které bude podnět předán, zveřejníme ji na tomto místě.
Řešení 1) přechod se semaforem - připadá mi velmi nešťasné, jednak je blízko dalšího semaforu a navíc by podle mě často i vznikala situace, kdy se auta od tohoto semaforu nevejdou k dalšímu semaforu. Než tedy další semafor, tak to raději nechat jak je.
Řešení 2) zúžení vozovky okolo zastávky - toto řešení by dávalo určitě větší smysl jen ve směru od VIVO (na fotce je to ta spodní část komunikace). V druhém směru by naopak bylo velmi nešťastné pro motoristy a vlastně i dost nepřehledné pro chodce, navíc v tomto směru ani není takový provoz chodců. V toto místě se osobně pohybuji jak chodec, tak i motorista a myslím, že by to šlo. Pro chodce by to bylo bezpečnější a motoristé by před semaform museli zpomalit a jako bonus by motoristé odbčující doleva (směrem nahoru na fotce) získali bezpečný prostor mezi kolejemi tramvaje a jízdním pruhem.
23.05.2024 v 07:57