fotografie budeme vděčni – díky! Přejeme všem krásný nový rok.
16.01.2015 v 08:45
18.01.2015 v 20:34
18.01.2015 v 23:39
Přechod na komunikaci U Modré školy není v souladu s požadavky vyhlášky č. 398/2009. Není upraven oboustranně a bezbariérové částečné úpravy jsou řešeny chybně. Podnět k úpravě, adresovaný odboru životního prostředí ÚMČ Praha 11, byl vznesen 10. 3. 2011. ÚMČ přislíbil nařídit správci dotčené komunikace, kterým je Technická správa komunikací hl.m.Prahy, aby dodatečnou úpravu zrealizovala, k té však doposud nedošlo.
Úpravy musí být řešeny pro osoby s omezenou schopností pohybu i orientace. Z hlediska osob s omezenou schopností orientace - přechod na straně k Centrálnímu parku má úpravy signálního pásu z betonové reliéfní dlažby, ale pás je umístěný v ploše se žulovými kostkami, čili není hmatný kontras, varovný pás z reliéfní betonové dlažby je podél vozovky opět ukončen dvěma řadami velkých kostek a z hlediska osob s omezenou schopností pohybu - je zde sklopený a ne snížený okraj obruby v provedení z nerovných kostek se spárami.
Dále je chodník nevhodně vydlážděn velkými kostkami a povrch chodníku není rovný.
Zřejmě zamýšlená umělá vodící linie z reliéfní dlažby šířky 30 cm, u které signální pás končí, je opět v žulové dlažbě bez hmatného kontrastu.
Na straně přechodu směr metro Háje nejsou úpravy vpodstatě žádné. Chodník je zde živičný bez úprav pro nevidomé, obrubník je opět pouze ze sklopených kostek, sklopení není ani na celou šířku značeného přechodu - i vodorovné značení je neúplné.
Zaslal: Marie Málková, 05.04.2012 v 10:53
Čenda přidal následující aktualizace podnětu:
Přechod je již na obou stranách bezbarierový a s úpravou pro nevidomé a slabozraké na straně u kostela jsou okolo úprav pro nevidomé doplněny hladké dlaždice (tak jak je to třeba známe z centra města) pro lepší rozpoznání vodícího a výstražného pásu.
Martin Šemík přidal následující aktualizace podnětu:
Dobrý den,
podnět již byl vyřešen, přechod včetně vodících linií a signálních pásů zrekonstruován. (foto: Google Maps)
Vážená paní Málková,
odbor správy majetku - silniční správní úřad Úřadu městské části Praha 11 (dále jen OSM – SSÚ) Váš podnět ve věci špatně realizovaných prvků pro nevidomé na pěší zóně u vstupu do Centrálního parku včetně dalších Vašich dotazů předal projektantovi a zhotoviteli této stavby, tj. spol. SIN, s.r.o., která zastupuje investora stavby, kterým je Hlavní město Praha se žádostí o prověření a zajištění nápravy.
Prvky pro nevidomé, včetně dalších prvků u přechodu pro chodce přes ul. U Modré školy, OSM – SSÚ předal již v roce 2011 správci dotčené komunikace, tj. Technické správě komunikací hl. m. Prahy.
Termín realizace není OSM – SSÚ znám, nicméně provede opětovnou urgenci spol. SIN, s.r.o. a TSK hl. m. Prahy se žádostí o vyjádření a zajištění nápravy. Více pro Vás OSM – SSÚ dle svých kompetencí svěřených vyhláškou č. 55/2000 Sb. hl. m. Prahy, kterou se vydává Statut hl. m. Prahy, nemůže v současné době udělat.
Za OSM – SSÚ s pozdravem
Ing. arch. Jan Kábrt
vedoucí odboru územního rozvoje
Ke komentáři p. Brašny z 18. 1. 2015:
Celému pochozímu prostoru v oblasti Modré školy a centrálního parku se věnujeme již déle než rok a to v úzké spolupráci s ÚMČ Praha 11 a organizacemi zastupující uživatele. V roce 2014 proběhla dvě místní šetření přímo na místě, nejdříve se zástupci MČ Praha 11, podruhé, i za účasti zástupců Sjednocené organizace slabozrakých a nevidomých a Pražské organizace vozíčkářů, přímo s architektem Sendlerem, autorem úpravy plochy u parku.
V daném místě byly shledány dva závažné nedostatky:
1) Přechod pro chodce nebyl vyhovující pro osoby se sníženou schopností pohybu i orientace.
2) Vydlážděná plocha přiléhající k parku je matoucí pro osoby se sníženou schopností orientace a ti tak nedokáží přechod pro chodce z této strany nalézt.
Na uvedených místních šetřeních byl dohodnut následující postup:
1) Technická správa komunikací hl. m. Prahy zajistí úpravu přechodu pro chodce do podoby odpovídající stávající vyhlášce č.398/2000 Sb. stanovující podmínky pro bezbariérové užívání
2) Architekt stávající podoby plochy bude osloven se žádostí o úpravu plochy tak, aby v ní byly vytvořeny jasné naváděcí linie pro osoby se sníženou schopností orientace.
V současné době je již dokončena úprava přechodu pro chodce a ten sám o sobě splňuje veškeré podmínky pro bezbariérové užívání.
Jsme si vědomi, že problém týkající se bezpečné orientace osob se sníženou schopností orientace na dlážděné ploše stále přetrvává, ale jsme v kontaktu s architektem a jednáme o řešení, které by co nejméně narušilo původní architektonický záměr. Samotné řešení je ovlivněno i tím, že v rámci bezbariérové úpravy byl přechod pro chodce mírně posunut. Proto, i z důvodu řady detailů, mnohdy se týkající se např. zvoleného materiálu, žádáme o trpělivost.
S pozdravem
Ing. Monika Mandová
ředitelka odboru rozvoje a financování dopravy
Magistrát hl. m. Prahy
19.05.2012 v 17:49