Krátký interval semaforu na Štefánikově mostě

Zelené světlo na přechodu pro chodce přes Štefánikův most na straně u Letenského tunelu svítí velmi krátkou dobu. I při rychlé chůzi se dostanu jen do poloviny vozovky. Pokud se přechází směrem na Nábřeží Kapitána Jaroše, tak to nevadí, chodec přejde dřív něž začnou najíždět auta odbočující na most. V opačném směru se však chodec dostává do kolize (a na semaforu už je červená) s odbočujícími auty, jejichž řidiči si myslí, že přechází na červenou.

Zaslal: Anonymní uživatel, 20.07.2015 v 10:24

Praha 1-

Štefánikův most, Praha 1

Komunikace o řešení podnětu

Odpoveď: 28.08.2015 14:38

Podnět byl podle věcné příslušnosti postoupen Ing. Pirklovi na Odbor dopravních agend MHMP, odd. silnič. správ. úřadu.



Považujete odpověď za dostačující?

Odpoveď: 03.01.2016 20:17

Dobrý den,
k níže uvedenému podnětu mohu uvést, že situace byla Technickou správkou komunikací posouzena a v listopadu došlo k doplnění blikače se symbolem kráčejícího chodce k přechodu tak, aby řidiči odbočující na Štefánikův most byli upozorněni na přecházející chodce, kterým mají dávat přednost (§70 odst.2, písm. c zákona 361/200 Sb. v platném znění).

David Nováček, MHMP ODA



Považujete odpověď za dostačující?

Diskuze

Tomáš z chodci proti sobě: Minimální délka zelené je podle zákona 5 sekund, neslouží k přejití vozovky, nýbrž pouze ke VSTUPU na přechod. Řadič (počítač na křižovatce) bez výjimky zajišťuje, aby to minimálně 5 sekund bylo. Netvrdím, že je to ideální stav, ale co byste doporučil? Prodloužit na 20 sekund? Co ten chudák, který vstoupí na přechod v poslední sekundě zelené? Zase bude mít málo času, tak mu přidáme? Odbočující řidiči mají dle zákona povinnost dát chodci přednost, lhostejno zda svítí chodcům červená či zelená. To že někdy nedají, semafor nevyřeší...
05.08.2015 v 12:49    

silva: Pane Tomáši, děkuji za ponaučení, ale toto vím už z autoškoly ( zákon č. 361/2000 Sb., § 74, odst. 1).
Myslím si však, žev tomto případě by minimální doba zelené by měla být taková, aby se dala vozovka přejít ( při chůzi 5km/h je to cca 11s.) Navíc by mělo být dáno na vědomí odbočujícím řidičům, že je možné, že na přechodu bude chodec (oranžové blíkající světlo), což v tomto případě není. Chybějící upozornění na možnost výskytu chodce + červená na přechodu svádí řidiče k agresivnímu najíždění a troubení na chodce, který podle všech indicií, které odbočující řidič má, přechází na červenou.
05.08.2015 v 13:20    

Martin Šubrt: Když bude na přechodu volno 11 sekund, musí být ještě přechod kryt a nesmí jet nic jiného dalších 11 sekund, protože se musí ochránit i chodec, který tam vstoupí v poslední 11. sekundě toho prodlouženého volna. Na velmi zatížené křižovatce, kde obecně jinak chodí málo chodců, by to způsobilo poněkud kalamitu v MHD i ostatním provozu, tam jde o každou vteřinu. Proto je zelená určena ke vstupu do vozovky. Do přechodu odbočující vozidla Vám MUSÍ dát přednost vždy a vždy musí počítat, že na přechodu bude chodec. Odbočují a to je jejich základní povinnost daná zákonem.
07.08.2015 v 20:08    

Silva: Pokusím problém na této křižovatce znovu popsat:
1. řidič odbočující vlevo jedoucí ze směru od Holešovic nemá na semaforu signál žlutého světla ve tvaru chodce značícího křížení dráhy automobilu s dráhou chodce,
2. i když chodec přecházejí proti proudu Vltavy vystartuje přesně ve chvíli, kdy naskočí zelená, stihne přejít jen polovinu vozovky a ve chvíli kdy se ocitá v druhé polovině vozovky, na kterou odbočují auta ze směru od Holešovic už má červenou,
3. řidiči odbočujícího auta neví, že chodec přechází v souladu s předpisy (vstoupil do vozovky na zelenou a má tedy právo přechod této vozovky dokončit) a na chodce najíždí a troubí ( stalo se mi to cca v 1/3 případů. kdy jsem tuto křižovatku tímto směrem přecházela - proto jsem tento podnět napsala).
21.08.2015 v 16:02    

Martin Šubrt: Není nutné vysvětlovat, pracuji na druhé straně mostu a vím, že tam řidiči do chodců najíždějí a troubí. To je ale z jejich strany hrubé porušení pravidel silničního provozu. Řidič musí vždy při odbočování dát přednost přecházejícím chodcům, a to bez ohledu na to, zda je na přechodu červená či zelená (to ostatně často ani vidět nemůže) a bez ohledu na to, zda je přechod opatřen znamením blikajícího chodce. Takovým znamením je přechod vybavován pouze při nutnosti tuto povinnost zdůraznit.

Na přechodu se cítím rovněž ohrožován a myslím si, že by zde signalizace blikajícího chodce být měla. Když přechází člověk přes most směrem k Hradu, má pocit, že musí běžet jako lovná zvěř, protože startující a odbočující auta ho skutečně ignorují, ať ještě svítí zelená nebo už ne. Že tam blikající signál chodce není a že jsou chodci ohrožováni ale primárně není vada signalizace, ale totální absence znalosti pravidel u řidičů... To je mnohem závažnější a hůře napravitelné. Za blikajícího chodce se ale přimluvím u kolegů.
21.08.2015 v 18:30    

Přidat komentář


Sledovat řešení podnětu (?)



Štefánikův most, Praha 1

 

Sledovat řešení podnětu

Nechte nám svůj e-mail. Zašleme vám informace o postupu při řešení tohoto podnětu.

Podobné podněty

Dira v chodniku na Klarove

Praha 1, 14. červen 2018 Vyřešený

Rozpadlá dlažba

Praha 1, 20. červenec 2017 Nově zaslaný

Nastavení semaforů pro chodce

Praha 12, 23. leden 2019 Zaslaný

Chybějící interval na Sokolovské u Balabenky

Praha 9, 29. září 2016 Zaslaný


Zobrazit všechny podněty