Přechod na křižovatce Klárov - nábř. Edvarda Beneše

Přechod ulice nábř. Edvarda Beneše na křižovatce Klárov (Malostranská). Velmi široká ulice, bez světelné signalizace, živý provoz, odbočují tramvaje, auta shora, přijíždějící z Chotkovy ulice. Na křižovatce prý bývala světelná signalizace v 50. letech, dnes jsou přítomni na křižovatce dopravní policisté jen tehdy, když má projíždět Vláda či jiná delegace. Přes přechod přechází mnoho lidí, zvláště během dne, v poledne, kdy i já (mám těžkou slabozrakost) přes tuto rušnou ulici přecházím. Spolu se mnou nebo někdy i sám můj nevidomý kamarád. Lidé často, aby vůbec přešli, tak jsou nuceni vstoupit do vozovky. Naštěstí tu jsou řidiči k chodcům tolerantní a dají jim přednost (nejnebezpečnější jsou však v tomto ohledu taxislužby). Lze však najít situaci, kdy tramvaj vyjíždějící ze zastávky Malostranská jede rovně směrem do Chotkovy ulice, čímž se uzavře příjezd aut shora. Problémem v řešení je i výše situovaná odbočka do Valdštejnské ulice a na druhé straně světelná křižovatka Klárov - Letenská - U Lužického semináře. Přesto si myslím, že by se pro tento přechod mělo najít bezpečnější řešení, než je tomu dnes.

Zaslal: Miloš Šmíd, 13.02.2012 v 09:14

Praha 1-
 
 

nábř. Edvarda Beneše, Praha 1


Aktualizace podnětu

14.02.2012

Miloš Šmíd přidal následující aktualizace podnětu:

Nevím, zda to je posun, náhoda nebo očekávaný průjezd nějaké delegace (nejspíše to poslední), dnes ráno (14. února 2012 cca 8:00) řídil dopravu na křižovatce dopravní policista. Můj problém je ovšem v tom, že na policistu doprostřed křižovatky nedohlédnu, nevidím, jaký směr ukazuje. Včera kolem 13:00 kupodivu křižovatka, jak vymetená, ale to byla spíš výjimka. Kdyby alespoň šlo, aby si mohli chodci stisknout na ozvučeném semaforu tlačítko, které by po určitém intervalu stoplo dopravu - i takový režim bych bral! Tak uvidíme, co na předaný podnět Odbor dopravy MHMP - zda se nad námi ustrne a předejde případným zbytečným nehodám či neštěstím. Praze 1 zatím děkuji za rychlou reakci a předání.
Bohužel jsem včera nenašel frame embed kod pro vložení videa - už ho mám, ale v aktualizaci se bohužel už nedá vložit - změnit URL na frame embed kod.Komunikace o řešení podnětu

Odpoveď: 13.02.2012 17:54

Dobrý den.

je mi to velmi líto, ale toto místo patří do tzv.vybrané komunikační sítě (též hlavní komunikační síť), která patří pod státní správu přímo Odboru dopravy MHMP. Proto tento podnět postupujeme k řešení na Odbor dopravy MHMP.

S pozdravem

Ludvík Czital
vedoucí odboruPovažujete odpověď za dostačující?

Odpoveď: 13.03.2012 10:48

Vážený pane Šmíde,

k Vašemu podnětu sdělujeme, že Technická správa komunikací prověřovala možnost zřízení jak signalizovaného přechodu, tak signalizaci celé křižovatky. Vzhledem k intenzitám provozu jak tramvajové tak automobilové dopravy v této křižovatce se zatím nepodařilo najít reálné řešení. Důvody, které limitují možná řešení jsou technického rázu a to především malá vzdálenost křižovatek (cca 80 m) a velká délka přechodu (cca 20 m). Všechna prověřovaná řešení měla tak velký kapacitní deficit, že zdržení tramvajové dopravy zejména v ul. Letenské (automobily tam jezdí po kolejích) bylo naprosto neakceptovatelné.
V případě, že bude navržena rekonstrukce křižovatky Klárov x nábř. E. Beneše, budeme požadovat prověření možnosti zkrácení přechodu např. rozšířením chodníku v oblouku z Klárova vpravo do nábř. E. Beneše. Přesunutí přechodu dále od křižovatky je nevhodné (byl by mimo pěší trasu) a vložení ostrůvků není kvůli tramvajovým křížením technicky možné.

S pozdravem
Ladislav Malý
specialista silničního správního úřadu
OD MHMPPovažujete odpověď za dostačující?

Odpoveď: 13.02.2020 18:48

Chodci sobě:

Ptali jsme se na MHMP, jestli se místem někdo dále zabýval, zde je potěšující odpověď od pana Havelky z odboru dopravy:

"Dobrý den,

ano zabýval. V loňském roce byla dokončena a schválena studie Klárova, která pochopitelně zahrnuje i tuto křižovatku. V návaznosti na schválenou studii jsme TSK zadali připravovat další stupně projektové dokumentace. Předpokládám, že na TSK jsou zhruba ve fázi přípravy VZ pro výběr projektanta.

Více info zde:
http://www.iprpraha.cz/klarov

S pozdravem

Martin Havelka"Považujete odpověď za dostačující?

Diskuze

Matěj Poš: Toto místo je opravdu velmi nepříjemné i pro řidiče, zejména pak pro ty přijíždějící z Chotkovy ulice. Připadá mi to celé ale hrozně jednoduše a levně řešitelné, prostě posunout přechod dále směrem na nábř. Edvarda Beneše, těsně před tramvajovou zastávku Malostranská. Tam už by ani chodci ani řidiči neřešili tolik věcí najednou a situace je tak rázem přehlednější a bezpečnější.
14.02.2012 v 16:39    

Viktor: "na policistu doprostřed křižovatky nedohlédnu, nevidím, jaký směr ukazuje" ?
29.02.2012 v 22:56    

Miloš Šmíd: Pokud to je otázka, tak ano - vím, že si to asi nedovedete představit, ale existují lidé, kteří špatně vidí - jsou slabozrací nebo nevidomí - ti by měli chodit s bílou holí ... a prostě na policistu nedohlédnu, slyším, že něco zapískal, změnu směru, ale z kterého na který ... naštěstí tam chodí dost lidí a tak se zeptám ...
02.03.2012 v 08:27    

Veronika: Každý den přes tento přechod chodím a je to vždy hazard (přejede, nepřejede...)... Když jsem se ptala, proč tu nejsou semafory, tak mi bylo řečeno, že kvůli průjezdu "papalášů" tam být nemohou (zastavení na červenou umožňuje atentát... ale oni přece mají majáčky a nikdy nestaví...). Mrzí mě, že tu neudělají třeba nadchod/podchod, raději budu každý den šlapat, několik schodů nahoru než riskovat život... a myslím si, že posunout přechod je také dobré řešení. Jediné co tomu přechodu v poslední době pomohlo, je otevření tunelu Blanka, je zde o poznání méně aut.
15.04.2016 v 10:06    

Miloš Šmíd: Problém samozřejmě trvá, ale přiznám se, že tamtudy už nyní nechodím. Nenašlo by se přece jen nějaké řešení?
11.02.2020 v 13:43    

Chodci Sobě: Váš dotaz na případnou úpravu křižovatky jsme zaslali na MHMP k reakci.
12.02.2020 v 06:45    

Veronika Haluzová: Upřímně ten návrh, jak by mohl vypadat Klárov, je sice hezký, ale neřeší to velice nebezpečný přechod v ulici Nábřeží E. Beneše. Každý den je to o strachu, jestli zase přejdu v pořádku nebo mě tentokrát někdo srazí... Takže pánové a dámy projektanti, znova a lépe!!
14.02.2020 v 11:09    

Přidat komentář


Sledovat řešení podnětu (?)nábř. Edvarda Beneše, Praha 1

 

Sledovat řešení podnětu

Nechte nám svůj e-mail. Zašleme vám informace o postupu při řešení tohoto podnětu.

Podobné podněty

Plech na chodníku před přechodem v ulici Národní

Praha 1, 24. květen 2022 Bez odpovědi

Křižovatka před Čechovým mostem, Praha 1

Praha 1, 23. duben 2015 S odpovědí

Nedostatek přechodu pro chodce křižovatka Donovalská

Praha 11, 11. prosinec 2020 Bez odpovědi

Praha-Šeberov ruší přechod

Praha - Šeberov, 12. duben 2022 Bez odpovědi


Zobrazit všechny podněty