Velmi krátká Zelená na přechodu na Olšanském Náměstí Pha 3 Žižkov

Na přechodu na Olšanském náměstí (mezi hotelem Olšanka a Lékárnou resp. Vietnamcem - jedná se o 2 semafory - přes tram pás a přes silnici) je dlouhodobě krátká zelená - nesmyslně! - i když vyrazím hned, nestihnu projít sám - zdravý dospělý, natož s dětmi...často vám najíždí na paty naštvaní řidiči, kteří to neznají a myslí si že tam spíte... Prosím o přidání alespoň 4–5 s - pomůže to bezpečnosti a řidičům to neublíží! Díky

Zaslal: Michal Tichý, 17.06.2020 v 11:39

Praha 3-

Olšanské nám., Praha 3

Komunikace o řešení podnětu

Odpoveď: 19.06.2020 16:11

Odpověď z MHMP:

Dobrý den,

děkujeme za zaslaný podnět. Tímto byl naším prostřednictvím předán k vyjádření na příslušnou instituci. Jakmile obdržíme odpověď, budeme Vás obratem kontaktovat.



Považujete odpověď za dostačující?

Odpoveď: 08.07.2020 08:13

Vyjádření Technické správy komunikací hl.m. Prahy, a.s.:

"Vážený pane Tichý,

děkujeme Vám za podnět k přecházení na řízené křižovatce Táboritská - Ondříčkova. Technická správa komunikací hl. m. Prahy, a.s. prověřila Váš podnět s následujícím stanoviskem:

Nejprve si dovolujeme citovat obecná ustanovení Zákona o provozu na pozemních komunikacích č. 361/2000 Sb., § 74, odst. 1), kdy zelená pro chodce neslouží k přejití celého přechodu, nýbrž pouze ke vstupu chodce do vozovky. Pokud chodec vstoupil do vozovky na zelenou a poté se rozsvítí červená, smí chodec během této červené dokončit přecházení až ke světelnému signalizačnímu zařízení s tímto signálem. Světelná signalizace s tímto ustanovením Zákona počítá. To znamená, že po skončení zelené pro chodce následuje před rozsvícením zelené pro kolizní vozidla vjíždějící na přechod tzv. vyklizovací čas, během kterého stačí chodec běžnou rychlostí chůze dokončit přecházení přes vozovku. To platí i pro chodce, který vstoupil do vozovky v poslední sekundě své zelené a přechází tak již téměř celý přechod na červenou. Signál pro chodce se znamením Stůj (červená) znamená, že chodec nesmí vstupovat do vozovky, nikoli dokončovat přecházení.

K dělenému přechodu na dvě části přes Táboritskou ulici sdělujeme, že délky volna jsou zcela dostatečné pro plynulé přejití obou částí přechodu při vstupu na první část v době začátku příslušného volna, a to jak z jižní, tak ze severní strany. Chodec musí svůj nárok uplatnit na příslušném tlačítku (na severním chodníku či na jižním směrovém ostrůvku). Pokud přechází chodec ze severní strany a stiskne si své tlačítko na severním chodníku, je volno delší. To proto, aby chodec stačil přejít delší část děleného přechodu (přes vozovku a tramvajovou trať) a přes ostrůvek u trati a ještě během volna stačil vstoupit na druhou vzdálenější kratší část přechodu (přes jižní vozovku Táboritské ulice). Technická správa komunikací zpracovala v 10/2019 změnu dopravního řešení, která spočívala v prodloužení dostačujícího chodeckého volna o 2 sekundy v případě nároku na chodecké volno ze severní strany, pro zvýhodnění pomaleji jdoucích chodců. Změna je od 2/2020 na světelném signalizačním zařízení realizována.

Na předmětném přechodu jsme provedli opakovaná místní šetření, při kterých jsme nepozorovali žádnou nebezpečnou situaci. Délka chodeckého volna na přechodu přes Táboritskou ulici je v souladu s platnými předpisy a světelná signalizace na křižovatce Táboritská - Ondříčkova funguje dle platného dopravního řešení, které bylo odsouhlaseno silničním správním úřadem a policií ČR. Zmíněný přechod nepatří mezi místa s vysokou nehodovostí, neboť v letech 2017 – 2019 zde nedošlo k žádné dopravní nehodě s chodci (pramen: Policejní prezidium ČR, GIS nehody). Vzhledem k výše uvedenému nepovažujeme za nutné na světelné signalizaci provádět další úpravy."



Považujete odpověď za dostačující?

Diskuze

Žádné komentáře

Přidat komentář


Sledovat řešení podnětu (?)



Olšanské nám., Praha 3

 

Sledovat řešení podnětu

Nechte nám svůj e-mail. Zašleme vám informace o postupu při řešení tohoto podnětu.