Zbraslavské náměstí - pohyb chodců a cyklistů

Vlivem příliš velkorysého řešení pro motoristy (šířka komunikací), poměrně vysokého dopravního zatížení a nepříznivého umístění zastávek PID a také z důvodu chybějícího přechodu na rameni ulice U Národní galerie je překonání komunikací na náměstí pro chodce vysoce rizikové (také z důvodu nedisciplinovanosti chodců). Stejně tak je překonání komunikace nebezpečné i pro cyklisty. Na náměstí neexistují harmonizační či zklidňovací prvky.
Náměstí v podstatě ve stávající podobě není schopno plnohodnotně plnit všechny funkce historického centra městské části Praha - Zbraslav.

Zaslal: Petr Košan, 16.05.2012 v 13:17

Praha - Zbraslav-
 
 
 

Zbraslavské nám., Praha - Zbraslav

Aktualizace podnětu

18.05.2012

Čermák přidal následující aktualizace podnětu:

Je to již více než rok , co jsem novému starostovi psal , aby s tímto nevyhovujícím a nevkusným stavem veřejného historického prostoru začli něco dělat.
Proběhla soutěž na studie a asi vše skončilo na financích.
Dle mého by mohlo být řešením odklon hlavní dopravy na Strakonickou, vytvoření velého kruhového objedu přes celé náměstí se zelení a fontánou uprostřed.Komunikace o řešení podnětu

Odpoveď: 15.04.2013 15:56

Zbraslavské náměstí je v současnosti bohužel řešeno jako křižovatka dvou velkých komunikací. Přechody pro chodce jsou umístěny v bezpečné vzdálenosti od křižovatky a vždy tak, aby chodec bezpečně přešel na jednu ze čtyř zastávek MHD. Komplexním novým řešením vzhledu a dopravní situace na Zbraslavském náměstí se MČ Praha – Zbraslav dlouhodobě zabývá.

S pozdravem

Štěpán Vacek
vedoucí Odboru místního hospodaření
ÚMČ Praha–ZbraslavPovažujete odpověď za dostačující?

Diskuze

Petr Košan: Pane Čermáku, odklon přes Strakonickou je jistě správná cesta, musí však být co nejméně bolestivý. "Problémem", který je nutné vyřešit, jsou polohy a vzájemná interakce mezi zastávkami MHD - náměstí je a zřejmě vždy bude určitý přestupní uzel, čili Váš podnět se mi v tuto chvíli zdá funkčně nevyhovující - asi protože, jsem jej neviděl na papíře. Stejně tak je potřeba zajistit dostatek parkování a zásobování komerčních i nekomerčních prostor (aby se z náměstí nestal "mrtvý" pomník).
Každopádně dle mého soudu lze dosáhnout zúžením komunikací a vhodnými prvky (ostrůvky pro přecházení, dlážděná vozovka, bezbariérové přechody a přejezdy, přemístění a sloučení zastávek atp.) významně lepšího stavu. Pokud bude přestavba křižovatky rozšířena na celé náměstí, bude to jen dobře, ale minimálně jako I. etapa by výše zmíněné mohlo poměrně vyhovovat.
K okružce mne napadá jisté řešení, ale vyžadovalo by velmi intenzívní jednání s policejními dopraváky a hledání přijatleného v rámci nestandardního uspořádání (např. zastávky uvnitř okružní křižovatky)...
21.05.2012 v 12:14    

Přidat komentář


Sledovat řešení podnětu (?)Zbraslavské nám., Praha - Zbraslav

 

Sledovat řešení podnětu

Nechte nám svůj e-mail. Zašleme vám informace o postupu při řešení tohoto podnětu.

Podobné podněty

Neoznačený přechod a chybějící přechod

Praha - Zbraslav, 01. červen 2012 Zaslaný

Neexistující přechod u Městské zahrady v ulici Žitavského

Praha - Zbraslav, 04. listopad 2012 Zaslaný

Chybějící zebra

Praha - Suchdol, 07. duben 2013 Zaslaný

Přechod nepřechod Hlaváčova ul. (naproti č.p. 10)

Praha 8, 18. prosinec 2015 Zaslaný


Zobrazit všechny podněty