Nesmyslná tlačítka pro chodce na semaforu

Na křižovatce Plzeňské ulice na Klamovce se před určitou dobou objevila u semaforů tlačítka pro chodce. Tedy - spíše proti chodcům. Jelikož se jedná o velice frekventovanou křižovatku, světla pro automobily se pravidelně střídají, avšak chodcům se bez zmáčknutí tlačítka zelená nerozsvítí (a i po zmáčknutí tlačítka se zelená často nerozsvítí při prvním, ale až při druhém zastavení aut). Na přechodu směrem ke Smíchovu je omezení tlačítkem naprosto bezpředmětné, protože mají-li auta červenou, tak na přechod ze žádného směru nemůže nic vjet, protože Plzeňská je jednosměrná. U přechodu na druhé straně u zastávky tramvaje sice teoreticky mohou odbočovat auta z Prachnerovy ulice, ale protože do ní lze vjet pouze z jednosměrné ulice Vrchlického, odbočují tam prakticky jen auta parkující ve vnitrobloku či ve slepé Hlaváčkově ulice. Stejná situace je na druhém konci Prachnerovy ulice na přechodu přes ulici Vrchlického, kde chodci rovněž musejí používat tlačítko, byť na přechod při červené pro automobily nemůže nic vjet. Jaký je smysl tlačítek?

Zaslal: Anonymní uživatel, 04.04.2012 v 09:21

Praha 5-

Plzeňská, Praha 5

Komunikace o řešení podnětu

Odpoveď: 05.04.2012 15:46

Dobrý den,

děkujeme za informaci s tím, že s ohledem na znění Statutu hl.m. Prahy je ul. Plzeňská, Prachnerova i Vrchlického, a též problematika světelně řízených křižovatek i přechodů v kompetenci odboru dopravy Magistrátu hl.m. Prahy, Jungmannova 35, Praha 1. E-mail přeposíláme.

S pozdravem

Ivan Růžička
vedoucí OD MČ Praha 5Považujete odpověď za dostačující?

Diskuze

Jan Drda: Smysl tlačítek je zvýšit kapacitu křižovatky. Děje se tak právě díky neerealizaci chodeckého volna. Chodci mají dlouhé vyklizovací časy, roste tedy prodleva mezi střídáním zelených pro automobily. Pro hloupé: v praxi to znamená, že auta zcela zbytečně stojí o několik vteřin déle a to v každé fázi. Zvyšují se exhalace a hluk v okolí.
04.04.2012 v 10:13    

Helena: Znáte uvedenou křižovatku? Podbělohorská jako spojnice s Břevnovem je poměrně frekventovaná ulice a auta po ní přijíždějící také potřebují k průjezdu nějaký čas. A za tu dobu mohou chodci klidně přejít. Vaše reakce je jasná reakce řidiče - auta stojí zbytečně o několi vteřin déle. Ale že chodec stojí zbytečně déle o několik minut, to vám připadá normální.
04.04.2012 v 11:22    

Jan Drda: Heleno pardon, ale Váš přísěvek jsem ani při nejlepší snaze nepochopil. Je mi líto.
04.04.2012 v 22:06    

Teo: Helena napsala, že z Bělohorské jezdí hodně aut, proto tam svítí zelená delší dobu která stačí chodcům na to, aby zdolali křižovatku i bez mačkání tlačítka. Má pravdu.
08.05.2012 v 23:34    

Mirek: ..z Podbělohorské jezdí hodně aut ... a hlavně také na straně tram zastávky zelená pro chodce (přes Plzeňskou) padá v každém cyklu na akceptovatelně dlouhou dobu, na opačné jen po stisknutí tlačítka, většinou až v dalším cyklu a především výrazně kratší dobu = zdravý mladý jedinec to velmi svižným tempem dá.
24.05.2012 v 10:23    

Pou: Ideální je, když zůstane chodec s kočárkem a nebo větší skupina "viset" na ostrůvku při přecházení Plzeňské mezi tramvajemi a dvouproudou silnicí. Je tam málo místa a refíž nemá zábradlí, takže je jen na Vás jak vybalancujete situaci. Ani čekání na tramvaj na refíži na Klamovce ve směru na Motol není bezpečné díky absenci zábradlí, tak jak je zřízeno na dalších zastávkách směrem na Motol. Dalším činitelem, který vstupuje do situace, zda stihnete přeletět přes Plzeňskou je možnost řidičů tramvaje navolit si zelenou. Čekáte na tram zastávce, zmáčknete si tlačítko, padne Vám zelená, ale než přejdete přes tram pás, padne červená a stejně zůstanete na ostrůvku. Vzhledem k frekvenci používání přechodu a dále k situaci, že je přechod na trase pěších do školky, školy, centra předškolních dětí a DDM využíván především dětmi, které nezvládají hbitě dopravní situaci, byla by změna více než potřebná.
26.07.2012 v 11:05    

Pou: Přes ulici Vrchlického, na konci Práchnerova, mačkáte tlačítko, ale jak bylo řečeno, auta tam čekají déle, než běží zelená pro chodce po zmáčknutí tlačítka. Svižným krokem a padne červená. Je pravda, že zde odbočují automobily do ul. Práchnerova.
Jak řekl p. Růžička z odboru dopravy," kdyby byli řidiči často chodci, měli by pochopení pro stesky chodce".
26.07.2012 v 11:20    

Přidat komentář


Sledovat řešení podnětu (?)Plzeňská, Praha 5

 

Sledovat řešení podnětu

Nechte nám svůj e-mail. Zašleme vám informace o postupu při řešení tohoto podnětu.