Přechod Na Radosti spojující přístupový chodník k metru Zličín

Dobrý den,

ráda bych Vás upozornila na nyní již nebezpečný přechod pro chodce díky nové zástavbě na Zličíně. Přímo se jedná o přechod na ulici Na Radosti, viz přiložená fotografie stažená z mapy.cz. Díky zvýšené frekventovanosti aut bych Vás ráda požádala, aby na tomto přechodě byl zrušen režim blikající oranžové. Je to nebezpečné jak pro chodce, kteří nerespektují pokyn 'Zmáčkněte tlačítko' a vbíhají do vozovky na oranžovou těsně před projíždějícími auty, místo aby si počkali na světelnou signalizaci zeleného panáčka, tak i pro projíždějící řidiče, kteří by mohli některého chodce srazit. Nehledě na to, že i ti, kteří si tlačítko zmáčknou, stejně přejdou na blikající oranžovou a poté co padne pro auta červená, již nikdo přechod nevyužívá a auta stojí bezdůvodně. Věřím, že nastavení standardního režimu světel jako je tomu na většina přechodů by mohl v budoucnu zachránit lidský život a trápení případného účastníka nehody.
Předem Vám děkuji, že se touto problematikou budete zabývat.

Zaslal: Anonymní uživatel, 02.04.2012 v 18:52

Praha - Zličín-

Na Radosti, Praha - Zličín

Komunikace o řešení podnětu

Odpoveď: 13.04.2012 10:38

Dobrý den,
K řešení podnětu je kompetentní silniční správní úřad, kterým je v tomto případě odbor dopravy Magistrátu hl. m. Prahy. Podnět tedy přeposíláme a pro informaci paní, která podnět zaslala a dalším uživatelům portálu Chodci sobě doplňujeme, že o změnu režimu světelné signalizace na tomto přechodu pro chodce městská část z vlastního podnětu požádala odbor dopravy MHMP již v listopadu loňského roku.

Prof. Ing. Jaroslav Veselý, DrSc.
starosta MČ Praha - ZličínPovažujete odpověď za dostačující?

Diskuze

Martin Šubrt: Dobrý den, to si ale jako chodci musíte vybrat... Režim blikající oranžové na přechodu znamená, že řidič má dát chodci přednost, kdykoliv chodec ke komunikaci přijde. Blikání vlastně slouží jako varování před neřízeným přechodem. Pokud si chodec není jistý a chce přejít bezpečněji, zmáčkne si tlačítko a auta jsou zastavena úplně. Standardní nastavení světel by bohužel znamenalo, že chodců přecházejících na červenou by bylo ještě více, ostatně na tomto místě mám přecházení chodců na červenou i zdokumentované. A přecházení na červenou v době, kdy mají auta zelenou, je pak ještě nebezpečnější, než, když se přechází na blikající žlutou, protože řidič chodce v tu chvíli neregistruje vůbec, při blikající žluté mu musí dát přednost. Standardní režim signalizace by znamenal, že by chodci měli zelenou za ještě delší čas než dnes. Vášemu podnětu ale rozumím, řešení vašeho pocitu, že na místě to nefunguje, je jediné, nemít tam řízený přechod vůbec, doprostřed ulice vložit dělící ostrůvek, aby se chodec mohl rozhlédnout vždy po přejití jednoho směru. Pak jsou pravidla jasná a oba účastníci provozu se úči se vzájemně respektovat. Mimochodem, protože zde je semafor nevhodný, jezdí zde na červenou už i auta.
03.04.2012 v 14:44    

Grossák: Já se přiznám, že místo neznám, ale co napsal Martin Šubrt, je obecně pravda. Dodám, že buď mám jen řízený přechod, využívám jeho výhody, ale musím snést i jeho nevýhody, nebo mám přechod neřízený a platí to stejné. Tady si mohu vybrat. Už nevím, co lze víc udělat. A pokud chodec vbíhá na přechod před jedoucí auta, není to problém signalizace, ale onoho chodce.
04.04.2012 v 22:51    

Přidat komentář


Sledovat řešení podnětu (?)Na Radosti, Praha - Zličín

 

Sledovat řešení podnětu

Nechte nám svůj e-mail. Zašleme vám informace o postupu při řešení tohoto podnětu.

Podobné podněty

Chybějící průchod mezi dvěma novými čtvrtěmi

Praha - Zličín, 23. březen 2012 Vyřešený

Odstraněnní nutnosti sešlapat schody a vyšlapat kopec zpět

Praha - Zličín, 24. únor 2022 Bez odpovědi

Zbytečně dlouhá červená pro chodce

Praha 9, 04. květen 2015 Vyřešený

Nastavení intervalů na semaforech na ulici Veletržní

Praha 7, 25. leden 2016 Bez odpovědi


Zobrazit všechny podněty