Chybějící přechod na ul. Stochovská-Ruzyňská (P6)

Mezi přechodem u ústí Stochovské do Drnovské a u ZŠ Ruzyně je 500 m bez přechodu. Ulice Stochovská-Ruzyňská prochází obytnou zástavbou, z jedné strany na druhou chodí spousta lidí, přebíhají děti; ze strany věznice se na vlak chodí opět přes ni. Zejména v souvislosti s otevřením tunelu Blanka a s opatřeními na Evropské se zde dramaticky zhoršila dopravní situace, ve špičce se dá sotva přejít, auta - většinou dojíždějící zpoza Prahy - zde nezřídka jezdí rychle, přestože se jedná již o kompaktní městskou zástavbu (a přestože by samozřejmě měla jezdit nejvýš 50). Aspoň jeden přechod na tomto nepochopitelně dlouhém úseku bez přechodů by byl takovým civilizačním minimem, zároveň by mohl, při vhodném provedení, přispět k opatrnější jízdě řidičů.

Zaslal: Lukáš Zádrapa, 04.09.2017 v 22:59

Praha 6-

Stochovská, Praha 6

Komunikace o řešení podnětu

Odpoveď: 12.09.2017 21:43

Vážení,

větší vzájemná vzdálenost stávajících přechodů pro chodce nic nevypovídá o potřebě umístění dalšího přechodu. Je pravdou, že v ulici Stochovské a navazující Ruzyňské je výraznější provoz vozidel, na druhou stranu pohyb pěších je zde velice nízký a potřeba přecházení ještě menší. I když vezmeme v úvahu přístup na vlakovou zastávku po zarostlé pěšině s nedovoleným přecházením kolejiště a přístup na autobusovou zastávku, tak poptávka po přecházení je opravdu minimální. Při kontrolním sčítání v ranních hodinách všedního dne projelo daným místem 78 vozidel během 10 minut (468/hod.) a nepřešel žádný chodec. Rychlost vozidel se pohybovala v rozmezí 40-50 km/h a nepravidelné rozestupy mezi vozidly umožňovaly přecházení i bez přechodu pro chodce (čas čekání na bezpečný vstup do vozovky do 15 s). Při dosazení zjištěné hodnoty frekvence vozidel a odhadnuté nárazové frekvence chodců (směřujících na autobus, či vlak - v době sčítání žádný nejel) do grafu v ČSN 736110 vychází, že přechod pro chodce není potřebný. S tímto závěrem se plně ztotožnil i zástupce Policie ČR, tedy orgánu příslušného v oblasti bezpečnosti silničního provozu. Z těchto důvodů o umístění přechodu pro chodce neuvažujeme.

S pozdravem

Ing. Radek Polák
referent
Odbor dopravy a životního prostředí
Úřad městské části Praha 6



Považujete odpověď za dostačující?

Odpoveď: 19.09.2017 00:59

Dobrý den,

provedeme zde ještě rozšířený dopravní průzkum a to v ranní i odpolední dopravní špičce a na jeho základě věc znovu projednáme se zástupcem Policie ČR DI. Z hlediska bezpečného přecházení je defacto jediné možné místo před domem č. 688/72 (umístění v zatáčce u křížení Stochovská x Ruzyňská, kde by přechod měl větší využití, by bylo pro chodce nebezpečné). A jen pro ujasnění - případné umístění přechodu nebude mít žádný vliv na snížení objemu průjezdné dopravy.

S pozdravem

Ing. Radek Polák
referent
Odbor dopravy a životního prostředí
Úřad městské části Praha 6



Považujete odpověď za dostačující?

Diskuze

Anna Zádrapová: Vážený pane Poláku, ani nulový počet chodců během vašeho kontrolního počítání nic nevypovídá o nepotřebě přechodu v daném úseku, stejně tak jako průměrná naměřená rychlost automobilů. Pomineme-li možnost, že tu zrovna ve chvíli vašeho měření nikdo nepřecházel proto, že se zde přechází skutečně obtížně (každodenní zkušenost sousedů, někdy čekáme i dvě tři minuty), není přechod jenom záležitostí bezpečného přecházení, ale také psychologickou bariérou/výstrahou pro řidiče. Bude-li ulice uzpůsobená chodcům, bude příjemnější, a dost možná to povede i k tomu, že se tudy bude méně jezdit, což je žádoucí stav. V obytné čtvrti má být prioritou bezpečnost a pohodlí místních, nikoli možnost bezproblémově a rychle tudy projet. A na závěr jedna otázka: pokud místním přechod chybí, což pozitivně vím z komunikace s nimi, jaká je možnost si ho vymoci?
13.09.2017 v 08:57    

nováček: Paní Zádrapová, doufám že nijak. Přechod pro chodce není žádná psychologická pomůcka pro zpomalení vozidel, jak se velice mylně domníváte ( trochu si pročtěte pravidla provozu a pak pište takovou blbost- to už není ani hloupost ).
14.09.2017 v 08:24    

Lukáš Zádrapa: Dobrý den. Počty aut ani přecházejících jsem, pravda, nepočítal. Ovšem velice dobře vím, jak se zde přechází zvlášť v ranní a odpolední špičce, protože zde tuto ulici překonávám třeba čtyřikrát denně, většinou s dětmi. Přebíhat v krátkých mezerách ve štrůdlu aut, navíc na ne zcela přehledném místě (zatáčka do Ruzyňské), mi nepřipadne jako zrovna nejlepší řešení, zejména uvážíme-li vzdálenost případných nejbližších přechodů (zacházka = 2x250 = 500 m). A to už vůbec nemluvím o tom, že tu ulici přecházejí děti, když například chtějí zazvonit na kamarády na druhé straně. Takže v tomto světle mi odpověď, kterou jsem dostal, připadne poněkud alibistická. Rada tedy zní, zůstaňte doma, dokud trvá špička? A pokud jde o ty rychlosti - samozřejmě ne všichni a pořád jedou nad 50. Ovšem docela často se někdo - nyní pro změnu mimo špičku - najde, kdo to tady napálí.
14.09.2017 v 08:54    

Lukáš Zádrapa: Vážený pane Poláčku, děkuji Vám za Vaši vstřícnost. Mně nejde o to, aby se zmenšil objem dopravy, nýbrž o to, když už tam takový je, aby se dalo poměrně bezpečně (a důstojně) přejít. Trochu se mi nechce věřit, že nikde mezi domy na obou stranách Ruzyňské by se nenašlo vhodné místo pro přechod, i když samozřejmě technické předpisy neznám. Máte pravdu, že nejlepší by to asi bylo v té zatáčce.

Jinak se musím přiznat, že mi úplně není jasné, proč by někde nemohl být přechod, i když třeba poměr přecházejících lidí a projíždějících vozidel nevychází přesně podle představ PČR - nebude-li tak funkčně zatížen, možná je to lepší, ne? Vždyť jsou zcela běžné i přechody v obytných čtvrtích plných jednosměrek a zaparkovaných aut.
19.09.2017 v 09:15    

Štrubelova Monika: Souhlasim s panem Zádrapou. Prejit silnici ve spicce je temer nerealne. Přechod by urcite nebyl od veci.
před 7 dny    

Petra Fojtová: Dobrý den,
poslední dobou v Ruzyni přejít silnici je dost velké umění. Argumenty pan Poláka jsou zajímavé a srozumitelné, ale ráda bych se ho touto cestou zeptala jestli provedli takový průzkum i na ulici Drnovská - Staré náměstí. Dne 10.1.2017 jsem zadala podnět - Neosvětlený přechod pro chodce ul. Drnovská, Praha 6 - Ruzyně, kde se nachází přechod jediný, neosvětlený, špatně označený a velmi frekventovaný díky zastávkám bus 225 a bohužel k žádné změně nedošlo.... Možná by stačilo přechod přetřít, dát tam výstražné žluté cedule. .... Musím se připojit i k názoru p. Zádrapky, že i málo využitý přechod je lepší než sražené dítě, důchodce ....
Prostě v Ruzyni se musíme naučit létat :-) :-) - to jen pro odlehčení .... U školy se taky udělala označený přechod až po tragické události, ale to už je pozdě nemyslíte?
Přeji krásný den
před 6 dny    

Petra Michalcová: I nám přechod chybí, jako matka dvou malých dětí ulici přecházím denně několikrát a obzvláště ve špičce je to velmi nebezpečné.
před 6 dny    

Přidat komentář


Sledovat řešení podnětu (?)



Stochovská, Praha 6

 

Sledovat řešení podnětu

Nechte nám svůj e-mail. Zašleme vám informace o postupu při řešení tohoto podnětu.

Podobné podněty

Chodník Lotyšské náměstí - JV roh

Praha 6, 01. říjen 2012 Zaslaný

Chybějící přechod v ulici Drnovská v Ruzyni

Praha 6, 05. prosinec 2015 Zaslaný

Díra na přechodu

Praha 2, 09. červenec 2012 Vyřešený


Zobrazit všechny podněty