Zákaz vstupu na cestu podél Botiče u zástavby podél ul. Harlacherova

Na jaře jsem objevil, že majitel pozemků (SVJ Harlacherova nechal na cestu podél Botiče nainstalovat značky se zákazy vstupu a vjezdu cyklistů. Je skutečně možné zakázat vstup na cestu, která zde existovala dávno před výstavbou přilehlého bytového areálu a kde jsou dokonce i zbytky značení původní naučné stezky ?
Nyní je na východním konci řešení ještě vylepšeno o 'proplétací' dřevěnou zábranu proti cyklistům, dalším krokem asi bude trvalé oplocení.

Zaslal: Pavel Němeček, 30.05.2017 v 14:45

Praha 10-
 
 
 
 
 

Nad Meandry, Praha 10

Aktualizace podnětu

11.07.2017

david přidal následující aktualizace podnětu:

Po této cestě chodíme více než 30 let , byla tam skutečně dávno před tím,než vyrostl obytný soubor Harlacherova ( mimochodem postavený v záplavové oblasti),je součástí turistické cesty podél Botiče a cyklostezky Greenways Botič mezi a přístupovou cestou pro majitele zahrádek v kolonii Meandry Botiče.Jedná se tedy o LETITOU VEŘEJNOU CESTU vedoucí přes pozemek,který je nyní v soukromém vlastnictví.
Na jaře tohoto roku začal někdo z nepochopitelných důvodů agresivně rozmis´tovat zákazové značky, které postupně doplńoval dalšími a dalšími zátarrasy,které brání nejen průjezdu cyklistů,ale i ztěžují pohyb i běžných chodců,zejména maminkám s kočárkem a malými dětni a fyzicky handicapovaným starším spoluobčanům.
Myslím si,že v tomto případě by bylo adekvátní umístit značku že se jedná o soukromý pozemek a případně požádat ostatní spoluobčany o ohleduplnost při pohybu na ní,ale není možné ostatním v pohybu po této cestě bránit.
Dne 10.7.2017 jsme byli svědky fyzického napadení cyklistky postarším agresivním obyvatelem této zástavby, který jí slovně a fyzicky napadal a před našimi zraky se snažil strhnout z kola. Myslíme si že toto chování přesahuje meze rozumného občanského soužití a bylo by v zájmu bezpečí a zaručení občanských práv ostatních normálních obyvatel této lokality žádoucí prověřit oprávněnost výše uvedeného omezení i agresivní chování jeho iniciátorů.



Komunikace o řešení podnětu

Podnět byla odeslán. Poté, co obdržíme odpověď od příslušné městské části nebo jiné odpovědné instituce, které bude podnět předán, zveřejníme ji na tomto místě.

Diskuze

Matěj Prokop: vyjádření pověřené osoby zde:
http://www.praha10.cz/diskuzni-fora/diskusni-fora/aft/85.aspx
28.07.2017 v 16:06    

Chodci Sobě: My jsme se s dotazem obrátili přímo na radnici, zatím bohužel bez vyjádření...:(
30.07.2017 v 23:20    

nováček: Tak si zkuste zkopírovat tu odpověď i sem. Pan stěžovatel se již ptal i na magistrátu a dostal tu samou odpověď. Opravdu musí ZADĚLÁVAT všechny diskuze jedním dotazem na soukromej pozemek??
31.07.2017 v 12:58    

Kolemjdoucí právník: Odpověď ÚMČ mi přijde jako nesmysl. Osobně dané místo neznám, ale dle fotek i výše uvedeného popisu se zde zřejmě jedná o tzv. účelovou komunikaci s veřejným přístupem, kterou zde vlastník (resp. historičtí vlastníci) pozemku buď přímo zřídili a nebo alespoň dlouhodobě trpěli a která byla dlouhodobě veřejně užívána. Uzavřít takovou účelovou komunikaci veřejnému užívání nebo toto veřejné užívání omezit lze na žádost vlastníka pouze rozhodnutím silničního správního úřadu (zde zřejmě právě ÚMČ Praha 10), a to po projednání s Policí ČR a pouze "pokud je to nezbytně nutné k ochraně oprávněných zájmů tohoto vlastníka". Navíc pokud daný pozemek patří k nějakému nové bytovému projektu a tato účelová komunikace je používána už desítky let, pak vlastníci bytů kupovali své byty (včetně podílu na pozemcích okolo domu) už s břemenem této veřejné komunikace. Nejedná se tedy o nějaké jejich neoprávněné omezení, ale z jejich strany o neoprávněnou vyčůranost a snahu získat více, než na co mají právo.
01.08.2017 v 12:31    

Kolemjdoucí právník z druhé strany: Já se zase tomu zase tolik nedivím, doba a zákony k tomu totiž vlastníky vlastně nutí. Taky bych nechtěl být spolumajitelem pozemku, na kterém je nějaká jakože veřejná cesta, po které chodí kde kdo, já mám povinnost se o tu cestu starat a běda mi, když se tam někdo zraní, protože pak objektivní odpovědnost nese v tomto případě vlastník a spousta lidí má dnes tendenci se za vlastní nešikovnost a nepřipravenost (sandály na sněhu apod.) na kdekom hojit, minimálně to znamená podstupovat soudní spory (přičemž je dost otázka, s jakým vlastně koncem), a kdo by o to stál, že? Řešením by možná bylo dát tam cedule Vstup jen na vlastní nebezpečí a ať si tam chodí, kdo chce, ale pouze a jen na vlastní riziko, ale nevím jak se na takové řešení dívají konkrétní vlastníci.
20.09.2017 v 11:32    

Přidat komentář


Sledovat řešení podnětu (?)



Nad Meandry, Praha 10

 

Sledovat řešení podnětu

Nechte nám svůj e-mail. Zašleme vám informace o postupu při řešení tohoto podnětu.

Podobné podněty

Rozbitý chodník v ulici Šrobárova 6 - 10

Praha 10, 26. leden 2014 Vyřešený

Stav okolí stanice metra Skalka

Praha 10, 05. říjen 2016 Zaslaný

Autodrom na Strahově

Praha 6, 12. únor 2012 Zaslaný

Nevábné okolí Lednické a Břeclavské ul.

Praha 14, 13. leden 2015 Zaslaný


Zobrazit všechny podněty