Kdyby hloupost kvetla ... (tlačítka pro nevidomé)

Kdyby hloupost kvetla, tak by křižovatka Limuzská (Úvalská) x Černokostelecká v Praze 10 byla nejhezčí botanickou zahradou. Proč ? Přes Černokosteleckou je přechod na křižovatce řízen tlačítky pro chodce, které po určitém čase přepne semafory pro chodce na zelenou. Přes Limuzskou a Úvalskou tlačítka na kraji přechodu nejsou, zelená je spouštěná automaticky. Jsou tu však navíc tlačítka v modré skříňce označená 'Tlačítko pro slepce', které spouští zvukový signál. Nedávno rekonstruovaná signalizace, bylo myšleno i na hendikepované. Potud je vše v pořádku. V čem je tedy problém ? Tlačítka pro slepce jsou na ostrůvku uprostřed vozovky (!!!) a ne na začátku přechodu. Tudíž slepec musí přejít do poloviny vozovky 'klasicky' a když to náhodou zvládne, za odměnu si může na druhou půlku vozovky pomoci zvukovým signálem. Kdo tento nesmysl projektoval? Kdo projekt schválil? Kdo podepsal kolaudaci? Není tam to tlačítko jen proto, aby na křižovatku byla nějaká dodatečná dotace z EU na pomoc hendikepovaným ?

Zaslal: Anonymní uživatel, 29.04.2012 v 22:01

Praha 10-
 
 

Aktualizace podnětu

14.05.2012

Anonymní uživatel přidal následující aktualizace podnětu:

Tak mi to nedalo, a vrátil jsem se na "místo činu". Pořád jsem měl pocit, že jsem nezaregistroval u tohoto přechodu žádný zvukový signál. Proto jsem se také domníval, že ono tlačítko má signál spouštět. A je to tak. Všechny semafory na tomto přechodu jsou "němé", jak na zelenou, tak i na červenou. A tlačítko, které má signál vypínat, samozřejmě, nic v tomto případě nepomůže.Komunikace o řešení podnětu

Odpoveď: 02.05.2012 10:38

Pisatelovo rozhořčení, vyplývající z jeho neznalosti problematiky, je zcela zbytečné, SSZ je v pořádku. Dle § 25 odstavce 1 vyhl. č. 30/2001 Sb. akustické signály slouží k orientaci nevidomých osob na křižovatkách a přechodech pro chodce řízených světelnými signály pro chodce. Dle odstavce 7 zařízení pro akustickou signalizaci musí umožňovat nevidomé osobě, která přistupuje k místu (stožáru) s akustickou signalizací, bezpečně rozlišit, je-li v jejím směru chůze signál pro chodce se znamením "Stůj!" nebo signál pro chodce se znamením "Volno". Dle vyhlášky č. 398/2009 Sb., přílohy 2, odstavce 2.2.7, se všechna akustická návěstidla, která jsou od sebe vzdálená méně než 4 m, vybavují tlačítkem pro nevidomé umístěným ve směru příslušného přecházení, kterým nevidomý po dobu stisku vypne akustické signály určené pro ostatní směry přecházení.

Jinými slovy - nevidomí se orientují na přechodech podle akustické signalizace. Na dělených přechodech, které jsou přes široké komunikace, takový člověk dojde k tomuto rozpojovacímu tlačítku a zmáčkne je. Tím vypne akustickou signalizaci za sebou, tedy pro tu část, kterou už přešel, a orientuje se podle zvukového signálu, který má před sebou. Slabozrací a nevidomí lidé přesně vědí, na kterých přechodech a kde přesně jsou tato tlačítka umístěna.

Ing. Daniel Čech
Vedoucí oddělení státní správy - životní prostředí a doprava
Odbor životního prostředí, dopravy a rozvoje

Úřad městské části Praha 10
Vršovická 68, 101 38 Praha 10
Tel: +420 267 093 476
Mobil: 724 186 210
E-mail: danielc@praha10.cz
htpp://www.praha10.czPovažujete odpověď za dostačující?

Diskuze

Bohuslav Partyk: Pokud je to tak, omlouvám se. Nejsem nevidomý, takže mne trošku zmátlo to, že kdysi ty tlačítka byly řešeny jináč. A samozřejmě, nemačkám je. Zbývá tedy doufat, že vše funguje správně.
02.05.2012 v 11:01    

Jan Drda: Pane Rozumbrado, já se divím, že po tom faux pas co jste provedl, máte ještě tolik odvahy sem lézt. Zvukový siglnál si pouštějí nevidomí sami, a to dálkovým ovladačem, který mají u sebe. Doporučuji vám obrátit svou pozornost jiným směrem, problematika řízení SSZ je pro vás evidentně příliš sofistikovaná.
15.05.2012 v 08:41    

Bohuslav Partyk: Vážený pane Drdo,
já jsem se a svůj omyl omluvil a nikoho jsem neurážel. Na rozdíl od vás ...
15.05.2012 v 10:24    

Přidat komentář


Sledovat řešení podnětu (?)Limuzská, Praha 10

 

Sledovat řešení podnětu

Nechte nám svůj e-mail. Zašleme vám informace o postupu při řešení tohoto podnětu.

Podobné podněty

Nepovedený osev

Praha 10, 12. září 2013 Zaslaný

Přechod Vinoř

Praha - Vinoř, 08. srpen 2013 Zaslaný


Zobrazit všechny podněty